اعلام آمار به سبک صدا و سیما
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۱۸
کد مطلب: 205
 
به نظر می‌رسد صدا و سیما نه تنها در خصوص پخش تلویزیونی در کشور انحصار دارد، بلکه درباره اعلام آمار عملکرد خود نیز انحصاری عمل می‌نماید!
اعلام آمار به سبک صدا و سیما
 
آمارستان: در حالی که صدا و سیما به دلیل کارایی ضعیف (هزینه‌های بالا از یک سو و نارضایتی‌ها از عملکرد از سوی دیگر) مورد انتقاد است و اخیرا در مواردی چون پخش نشدن مصاحبه محمدجواد ظریف از برنامه نود به شدت مورد انتقاد افکار عمومی قرار داشته، روز گذشته معاون خبر این سازمان اعلام نمود: "بر اساس نظرسنجی‌های جديد مرکز پژوهش‌های اين سازمان آمار مخاطبان بخشهای خبری صدا و سيما در بين مردم و نخبگان جامعه به ۶۵ درصد رسيده است که نشان از رويکردهای جديد خبری صدا و سيما است."

در کشورهای دیگر جهان با روش‌های مختلف امکان تعیین دقیق تعداد افراد مشاهده‌کننده یک برنامه تلویزیونی وجود دارد و یا دست کم شرکت‌ها و مراکز بی‌طرف و مستقلی وجود دارند که از روش‌های متنوع نمونه‌گیری امکان برآورد با دقت بالا از مخاطبان یک رسانه را دارند. اما در این خبر که در وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان منتشر شده، استناد آمار اعلامی عملکرد صداوسیما، یکی از زیرمجموعه‌های این سازمان است!

در ایران هیچ موسسه و شرکت بی‌طرف و مستقلی اجازه افکارسنجی در موضوعات مختلف و در سطح ملی را ندارد و به نظر می‌رسد صدا و سیما علاوه بر انحصار در پخش تلویزیونی، در اعلام آمار عملکرد خود نیز به صورت انحصاری عمل می‌نماید.

صادق زیبا کلام پس از پخش نشدن مصاحبه وزیر امور خارجه از برنامه نود در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا گفت: این سازمان از بودجه عمومی و مالیات مردم اداره می‌شود اما رفتارش عملا دهن‌کجی به مالیات‌دهندگان است. آنها نه تنها این رفتار را زشت نمی‌دانند بلکه با اعتماد به نفس هرچه تمام‌تر آشکارا نشان می‌دهند که تصمیمات ما به هیچ فردی مربوط نیست.

وی با تاکید بر اینکه صداوسیما؛ ۹۲ درصد مردم را نادیده می‌گیرد، گفت: در سازمان صداوسیما نه سیدمحمد خاتمی جایی دارد نه محمدجواد ظریف و نه هیچ استاد دانشگاه مستقل دیگری. فقط و فقط همان ۸ درصدی که به سعید جلیلی رای دادند؛ حق دارند. آنها هم آشکارا حق ۹۲ درصد مردم را فدای ۸ درصد از طرفداران اصولگرای تندرو می‌‌کنند."

قادر باستانی (نویسنده و مدرس علوم ارتباطات) نیز در این باره گفت: کاری که در برنامه‌های شب یلدا اتفاق افتاد، در ذهن مخاطب این سوال را ایجاد کرده که به چه دلیل، مدیریت رسانه ملی، مصاحبه آقای دکتر ظریف را از برنامه پربیننده ۹۰ حذف کرد و از طرف دیگر، چند ساعت از پُربیننده‌ترین زمان طلایی خود را در اختیار آقای دکتر حدادعادل قرار داد که هم نامزد انتخابات پیش‌رو هستند و هم سخنگوی جناح اصولگرایان. به نظر من، مدیریت صداوسیما باید با مخاطب صریح و شفاف باشد و توضیح مناسبی برای این کار خود به افکار عمومی جامعه ارائه کند."

وی افزود: "سازمان صداوسیما، نباید خود را در مظان اتهام قرار دهد و خود را مستغنی از توضیح به مردم بداند و از آن طرف هم رسانه‌های مستقل و منتقدانش را با شکایت تهدید کند. شأن رسانه ملی ایجاب می‌‏کند، مخاطب را قانع کند که دلیل بروز چنین اقداماتی در تلویزیون، اگر یکسونگری و عدم رعایت بی‏‌طرفی نیست، پس چیست؟ آقای دکتر حدادعادل، چند وقت پیش هم در شوی پُربیننده خندوانه، برنامه تبلیغاتی داشتند."

با وجود جهت‌گیری‌های سیاسی صداوسیما در بخش خبر، اعلام خبر افزایش مخاطبان این بخش حتی در میان نخبگان (!) قابل تامل بوده و انتظار می‌رود صداوسیما (در صورتی که در خصوص آمارهای ادعایی خود اطمینان دارد) اجازه ورود بخش خصوصی به حوزه افکارسنجی در خصوص عملکرد خود را صادر نماید.
Share/Save/Bookmark
مرجع : سايت خبری باشگاه خبرنگاران جوان