واکنش معاون وزیر نیرو به زیر سوال رفتن آمارهای وزراتخانه
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۱
کد مطلب: 171
 
معاون وزیر نیرو در امور آب در مورد غلط بودن آمار وزارتخانه که از سوی مجلس مطرح شده است، گفت: این‌که بدون مصداق بگوییم فلان آمار غلط است کار درستی نیست؛ حاضریم با تمام متخصصینی که درباره آمار ما نظر می‌دهند جلسه بگذاریم و آمار را بررسی کنیم.
آمارستان: رحیم میدانی در واکنش به صحبت‌های رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی مبنی بر درست نبودن آمار وزارت نیرو در حوزه آب گفت: ایستگاه‌های اندازه‌گیری به صورت مرتب وضعیت را رصد می‌کنند و اعداد توسط کارشناسان تحلیل می‌شود.

وی تصریح کرد: همین‌طوری نمی‌توان گفت محاسبات غلط است باید مشخص کرد که کدام آمار و چرا غلط است.

معاون وزیر نیرو در امور آب با اشاره به این‌که از رجایی درباره چرایی یا غلط بودن آمار پرسش خواهیم کرد، گفت: گاهی افراد راجع به
درصد خطا در ادوات اندازه‌گیری وجود دارد که به عنوان غلط محسوب نمی‌شود، بلکه مربوط به دقت ابزار است. نمی‌توان هیچ‌گاه به صورت صد‌درصد آنچه که اندازه‌گیری می‌شود را منطبق با واقیعت داشت و گاهی دو الی سه درصد تفاوت دیده می‌شود که این دقت اندازه‌گیری است نه اشتباه.
بیلان نظر دادند که با آنها جلسه گذاشتیم و دیدند روش محاسبه بیلان همان است که وزارت نیرو به کار می‌گیرد.

میدانی با تاکید بر این‌که در برخی از ایستگاه‌های اندازه‌گیری نزدیک به ۴۳ سال آمار داریم گفت: در کشور ما آب و هوا نوسان دارد و دستخوش تغییرات می‌شود، بنابراین سال به سال ممکن است آمار منابع آبی و بارش‌ها با یکدیگر متفاوت باشد.

وی با تاکید بر این‌که حاضریم با تمام متخصصین درباره‌ی آمار جلسه بگذاریم، گفت: درصد خطا در ادوات اندازه‌گیری وجود دارد که به عنوان غلط محسوب نمی‌شود، بلکه مربوط به دقت ابزار است. نمی‌توان هیچ‌گاه به صورت صد‌درصد آنچه که اندازه‌گیری می‌شود را منطبق با واقیعت داشت و گاهی دو الی سه درصد تفاوت دیده می‌شود که این دقت اندازه‌گیری است نه اشتباه.

معاون وزیر نیرو در امور آب در پایبان تاکید کرد: دستگاه‌های اندازه‌گیری وزارت نیرو به صورت مرتب کالیبره می‌شوند.

عباس رجایی در نشستی که به دعوت دکتر نیلی مشاور اقتصادی رییس جمهور در مورد بحران آب برگزار شد با تاکید بر این که هر چقدر نیاز کشاورزی باشد باید آب تامین شود، تاکید کرد: آمارهای وزارت نیرو غلط است.

در شرایطی که کشور در بحران آب به سر می‌برد و آبهای زیرزمینی به سرعت خرج محصولات کشاورزی و ارزش افزوده به نسبت کمتر می‌شود به گفته برخی از مدیران کشاورزی توسعه بی‌رویه کشاورزی در ایران باعث فقیر شدن کشور می‌شود و از سوی دیگر باید نوع آبیاری زمین‌های کشاورزی از سنتی به آبیاری مدرن تغییر پیدا کند. با این وجود برخی نمایندگان مجلس هنوز تاکید دارند که آب بسیار گران به کشاورز داده می‌شود و با عدم ایجاد محدودیت برای کشاورز باید مقداری که لازم است حتی تا ۹۸درصد آبهای کشور به کشاورزی باید تخصیص یابد.
Share/Save/Bookmark