آمارسازي دروغين افراطيون براي زدن وزير علوم
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۶
کد مطلب: 172
 
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: اطلاعات منتشر شده در باره تنزل جایگاه جهانی ایران در تولید علم نادرست است و جمهوری اسلامی اکنون با دو پله رشد نسبت به قبل در رتبه 15 جهان قرار دارد.
آمارستان: با توجه به اینکه استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری چهارشنبه هفته جاری در مجلس شورای اسلامی مطرح می شود، در گزارشی انتشار یافته ادعا شده که رتبه علمی ایران در جهان تنزل یافته و در جایگاه ۱۷ قرار گرفته است. این ادعا در حالی مطرح شده که دکتر جعفر مهراد امروز (دوشنبه) در گفت وگو با ایرنا با تکذیب خبر سقوط رتبه علمی ایران در جهان در برخی از مطبوعات گفت: رتبه علمی ایران امسال (۲۰۱۴) نه تنها کاهش نداشته بلکه از رتبه ۱۷ به ۱۵ ارتقاء یافته است.

وی با اعلام اینکه اعتراض کتبی خود را به این «اقدام ناصواب» ارسال خواهد کرد، تصریح کرد:آنچه رسانه ها از قول من در مورد سقوط رتبه علمی ایران اعلام کرده اند، نادرست است و تنها از بخشی از کل خبر سوءاستفاده کرده اند که این اقدام ناصواب و نادرست است. وی خاطر نشان کرد: پایگاه استنادی اسکوپوس که دومین پایگاه استنادی معتبر جهان است تا ۱۷/۵/۱۳۹۳ (برابر با ۱۷ اوت ۲۰۱۴ ) که فقط ۸ ماه از سال میلادی سپری شده است ۲۵ هزارو ۲۱۷ مقاله از دانشمندان و پژوهشگران ایران را در این پایگاه ثبت و نمایه سازی کرده است.

این استاد علم اطلاعات و دانش شناسی ادامه داد: ایران با تولید این تعداد مقاله رتبه ۱۵ تولید علم جهان را به خود اختصاص داده است.

مهراد گفت: رتبه ترکیه که یکی از کشورهای نوظهور علمی در منطقه و در بین کشورهای اسلامی است با تولید ۲۲ هزارو ۳۱۱ مدرک رتبه ۱۹ شده است. به طوری که می بینیم در این بازه زمانی ایران بیش از ۲۹۰۶ مدرک بیش از ترکیه تولید کرده است. وی اظهار کرد: رتبه اول مربوط به آمریکا است. این کشور در بازه زمانی یاد شده ۳۲۴ هزار و ۸۷۹ مدرک تولید کرده است. رتبه های دوم تا پنجم به کشورهای چین، انگلستان، آلمان و ژاپن تعلق دارد. این کشورها به ترتیب ۲۶۶ هزار و ۵۵۸ مدرک، ۹۴ هزار و ۷۰۶ مدرک، ۸۵ هزار و ۸۸۸ مدرک و ۶۶ هزار و ۶۵۵ مدرک تولید کرده اند.

استاد علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز عنوان کرد: کشور هندوستان به عنوان یک کشور نوظهور علمی رتبه ششم تولید علم جهان را با تولید ۶۴۷۵۶ مدرک به خود اختصاص داده است. کشورهای فرانسه، ایتالیا، کانادا و اسپانیا نیز به ترتیب در جایگاه هفتم تا دهم تولید علم جهان نشسته اند. استاد علم سنجی کشور اظهار داشت: کشورهای استرالیا، کره جنوبی، برزیل و هلند به ترتیب در این بازه زمانی تعداد ۴۶۱۶۴ مدرک، ۴۲۸۴۸ مدرک، ۳۲۵۸۳ مدرک و ۳۰۷۸۹ مدرک تولید کرده اند.

سرپرست ISC گفت: بعد از ایران که در حال حاضر رتبه ۱۵ تولید علم جهان را در دست دارد، روسیه با تولید ۲۴۴۹۵ مدرک، تایوان با تولید ۲۲۷۴۶ مدرک و سوئیس با تولید ۲۲۷۴۳ مدرک به ترتیب رتبه های ۱۶، ۱۷ و ۱۸ را از آن خود کرده اند. وی ادامه داد: ترکیه نیز بعد از این کشورها حائز رتبه ۱۹ تولید علم جهان است و سوئد نیز با تولید ۲۰۱۵۸ مدرک در جایگاه ۲۰ تولید علم جهان نشسته است.

مهراد گفت: روزهای اخیر افرادی که اطلاعات موثقی از روش گزارش تولید علم در اختیار ندارند از تنزل تولید علم ایران گفت و گو می کنند در حالی که ایران در حال حاضر رتبه ۱۵ تولید علم جهان را در اختیار دارد ممکن است در ماه های آینده وضعیت متفاوتی داشته باشد و این متفاوت بودن امری کاملا طبیعی است و نشانه تنزل نیست. وی افزود: علت آن تکمیل شدن آمار تولید علم و قرار گرفتن کشورها در موقعیت طبیعی تولید علم است. این مورد در سال های قبل نیز وجود داشته که آمارهای آن سال ها نیز بر اساس این استدلال کاملا موثق و طبیعی است.
Share/Save/Bookmark