۲
 
نتايج آمارگيری از هزينه و درآمد خانوارهای شهری - ۱۳۹۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۴۷
کد مطلب: 27
 
بر اساس یافته‌های مرکز آمار ایران، میانگین هزینه خانوار شهری در سال ۹۱ رقم ۱۶۴ میلیون و ۲۸۰ هزار و ۶۲۱ ریال بوده است.
 
مرکز آمار ایران
آمارستان: مرکز آمار ایران نتایج آمارگیری از هزینه و درآمد خانوارهای شهری در سال 91 را روز گذشته منتشر کرده است.

در سال 1383 (اولین سال مدیریت دکتر نواب‌پور در مرکز آمار ایران) برای اولین با پرسشنامه طرح بر اساس طبقه‌بندی COICOP (که مخفف "Classification Of the Individual Consumption by Purpose" است) تهیه و اجرا شد و از آن هنگام تاکنون جداول مربوطه بر اساس این طبقه‌بندی منتشر می‌شود.

ادبیات و ساختار این طرح، یک نمونه استاندارد است که می‌تواند برای دانشجویان رشته آمار مفید باشد، از این رو فایل این گزارش را می‌توانید از لینک زیر دانلود کنید:

دانلود مستقیم گزارش مرکز آمار از هزینه و درآمد خانوارهای شهری ایران در سال 91

مرکز آمار ایران

آمارگیری از هزینه و درآمد خانوارهای شهری کشور، در سال ۱۳۹۱ با مراجعه به ۱۸۵۳۵ خانوار نمونه، با جمعیتی برابر ۶۶۹۱۱ نفر، طی ۱۲ ماه انجام گرفته است.

در این گزارش آمده است:

خصوصیات اجتماعی و اقتصادی خانوار

بر اساس نتایج این طرح در سال ۱۳۹۱:

متوسط تعداد افراد خانوار ۳.۶ نفر بوده است و توزیع خانوارهای نمونه برحسب تعداد افراد خانوار، نشان می‌دهد که خانوارهای ۴ نفری با ۲۹.۳ درصد، بیشترین و خانوارهای ۱۰ نفر و بیشتر با ۲/۰ درصد کمترین تعداد خانوارهای نمونه را به خود اختصاص داده‌اند.

خانوارهای نمونه بدون فرد با سواد ۶.۸ درصد بوده است و خانوارهای دارای ۳ نفر باسواد با ۲۴.۷ درصد بیشترین سهم را در کل خانوارهای نمونه داشته‌اند.

متوسط تعداد افراد شاغل خانوارهای نمونه ۱/۰ نفر و متوسط تعداد افراد دارای درآمد ۱.۵ نفر بوده است. خانوارهای دارای یک نفر شاغل با سهم ۵۶.۳ درصد از کل خانوارهای نمونه، بیشترین و خانوارهای دارای ۵ نفر شاغل و بیشتر با ۱/۰ درصد، کمترین تعداد خانوارهای نمونه را به خود اختصاص داده‌اند. خانوارهای بدون فرد شاغل ۲۵.۷ درصد از خانوارهای نمونه را تشکیل داده است.

جدول ۱ درصد خانوارها بر حسب وضع فعالیت سرپرست آن‌ها را نشان می‌دهد که بر اساس آن وضع فعالیت سرپرست اغلب خانوارها شاغل است.

در جدول ۲ درصد خانوارها برحسب گروه شغلی سرپرست خانوار نشان داده شده است. اغلب خانوارهایی که دارای سرپرست شاغل می‌باشند در گروه شغلی صنعتگران و کارکنان مشاغل مربوط قرار می‌گیرند.

۲- درصد خانوارها برحسب گروه شغلی سرپرست خانوارها

بررسی فعالیت اصلی محل کار سرپرست خانوار نشان می‌دهد که ۱۱.۹ درصد در بخش «عمده‌فروشی، خرده‌فروشی، تعمیر وسایل نقلیه موتوری و موتورسیکلت‌ها و کالاهای شخصی و خانگی»، ۱۰.۲ درصد از سرپرستان خانوارهای نمونه در بخش «صنعت»، ۱۰.۵ درصد در بخش «ساختمان»، ۹.۵ درصد در بخش «حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات»، ۴.۳ درصد در بخش «اداره امور عمومی، دفاع و تامین اجتماعی اجباری»، ۴.۳ درصد در بخش «کشاورزی، شکار و جنگداری»، ۳۶.۶ درصد «غیرشاغل» و ۱۲.۸ درصد در سایر فعالیت‌های اقتصادی اشتغال داشته‌اند.

جدول ۳ درصد خانوارها برحسب وضع شغلی سرپرست خانوار

۳- درصد خانوارهای نمونه شهری برحسب وضع شغلی سرپرست خانوار

نتایج طرح نشان می‌دهد که در بین خانوارهای شهری وضع شغلی سرپرست اغلب خانوارها مزد و حقوق‌بگیر خصوصی و پس از آن کارکن مستقل است.

در جدول ۴ توزیع خانوارهای نمونه شهری برحسب سطح سواد سرپرست خانوار نشان داده شده است. در حدود ۱۹.۳ درصد خانوارهای نمونه دارای سرپرست بی‌سواد می‌باشند. خانوارهای دارای سرپرست با سطح سواد فوق لیسانس و بالاتر ۲.۱ درصد خانوارهای نمونه را تشکیل می‌دهد.

۴- درصد خانوارهای نمونه شهری برحسب سطح سواد سرپرست خانوار

امکانات و تسهیلات مورد استفاده خانوار

در این بخش ابتدا درصد خانوارهای نمونه شهری برحسب نحوه تصرف مسکن مورد استفاده خانوار نشان داده شده است. در سال ۱۳۹۱ نحوه تصرف بالغ بر ۶۸.۴ درصد خانوارهای نمونه به صورت ملکی (ملکی عرصه و اعیان و ملکی اعیان) است.

۵- درصد خانوارهای شهری برحسب نحوه تصرف مسکن

بررسی خانوارها از نظر تعداد اتاق در اختیار آن‌ها نشان می‌دهد که ۳۶.۲
بررسی منابع تامین درآمد خانوارهای شهری نشان می‌دهد که ۵۵.۶ درصد درآمد از محل «درآمدهای متفرقه»!، ۲۷.۷ درصد از مشاغل «مزد و حقوق‌بگیری» و ۱۶.۷ درصد از درآمد از محل مشاغل «آزاد» تامین شده است.
درصد خانوارهای نمونه دارای ۳ اتاق، ۳۴ درصد دارای ۴ اتاق، ۱۲.۹ درصد دارای ۲ اتاق، ۱۱.۳ درصد دارای ۵ اتاق، ۴.۴ درصد دارای ۶ اتاق و بیشتر و ۱.۳ درصد دارای ۱ اتاق بوده‌اند.

جدول ۶ نشان‌دهنده درصد خانوارهای استفاده‌کننده از تسهیلات عمده مسکن می‌باشد.

نتایج بررسی در سال ۱۳۹۱ نشان می‌دهد ۹۸.۶ درصد از خانوارهای نمونه اجاق گاز، ۹۸.۲ درصد از تلویزیون رنگی، ۹۲.۱ درصد از تلفن همراه، ۸۸ درصد از جاروبرقی، ۸۰.۲ درصد از ماشین‌ لباسشوئی، ۵۸.۸ درصد از ویدئو، DVD و VCD و ۵۶.۴ درصد از یخچال، ۵۵.۳ درصد از چرخ خیاطی، ۴۶.۱ درصد از یخچال فریز، ۴۳.۸ درصد از پنکه، ۴۱.۹ درصد از اتومبیل شخصی، ۳۸.۶ درصد از رایانه، ۲۷.۳ درصد از فریزر، ۲۰.۶ درصد از رادیو ضبط، ضبط و پخش صوت، ۱۶.۶ درصد از موتورسیکلت، ۱۱.۸ درصد از دوچرخه، ۵.۶ درصد از ماکروویو و فرهای هالوژن‌دار، ۵.۲ درصد از رادیو، ۳.۸ درصد از کولر آبی متحرک، ۳.۲ درصد از ماشین ظرفشویی، ۱.۶ درصد از کولر گازی متحرک و ۸/۰ درصد از تلویزیون سیاه و سفید استفاده کرده‌اند.

هزینه‌های خانوار

بر اساس نتایج این طرح در سال ۱۳۹۱، متوسط هزینه سالانه خانوار شهری برابر ۱۶۴۲۸۰۶۲۱ ریال بوده که از این مقدار ۲۷.۱ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ۷۲.۹ درصد مربوط به هزینه‌های غیر خوراکی است.

متوسط هزینه سالانه خانوار شهری در مقایسه با رقم مشابه در سال ۱۳۹۰، ۲۳.۸ درصد افزایش یافته است. هزینه‌های خوراکی و دخانی خانوار در سال ۱۳۹۱ نسبت به سال ۱۳۹۰ معادل ۳۶.۱ درصد و هزینه‌های غیرخوراکی معادل ۱۹.۸ درصد افزایش یافته است.

الف - متوسط هزینه‌های سالانه یک خانوار شهری: ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ (ریال)

ب - متوسط هزینه‌های خوراکی و غیرخوراکی سالانه یک خانوار شهری در هر یک از گروه‌های هزینه سالانه: ۱۳۹۱ (ریال)

در سال ۱۳۹۱ متوسط هزینه خوراکی و دخانی یک خانوار شهری، برابر ۴۴۵۶۹۷۵۹ ریال بوده است که در مقایسه با سال ۱۳۹۰ به میزان ۳۶.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بر اساس نتایج این بررسی، در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی بیشترین سهم ۲۳.۹ درصد، مربوط به هزینه «گوشت» بوده و هزینه‌های مربوط به «آرد، رشته، نان،‌غلات و فرآورده‌های آن» با ۲۱.۹ درصد، «میوه‌ها و سبزی‌ها» با ۱۶.۶ درصد، «شیر و فرآورده‌های آن و تخم پرندگان» با ۱۱.۵ درصد و «نوشابه‌ها، غذاهای آماده و دخانی‌ها» با ۷.۲ درصد در مراتب بعدی اهمیت قرار داشته است.

در سال ۱۳۹۱ هزینه‌های مربوط به «شیر و فرآرده‌های آن و تخم پرندگان» ۴۷ درصد، «روغن‌ها و چربی‌ها» ۴۵.۵ درصد، «ادویه‌ها، حاشنی‌ها و سایر ترکیب‌های خوراکی» ۴۰.۸ درصد، «خشکبار و حبوب» ۳۷.۸ درصد، «گوشت» ۳۷.۱ درصد، «قند، شکر، شیرینی‌ها، چای، قهوه و کاکائو» ۳۷ درصد، «میوه و سبزی‌ها» ۳۵.۴ درصد، «نوشابه‌ها، غذاهای آماده و دخانی‌ها» ۳۰ درصد و «آرد، رشته، نان، غلات و فرآورده‌های آن» ۲۹.۸ درصد نسبت به ارقام مشابه سال قبل افزایش داشته است.

پ - متوسط هزینه‌های خوراکی و دخانی سالانه یک خانوار شهری: ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱

در سال ۱۳۹۱، متوسط هزینه‌های غیرخوراکی یک خانوار شهری برابر ۱۱۹۷۱۰۸۶۲ ریال بوده است، که در مقایسه با سال قبل، افزایشی برابر با ۱۹.۸ درصد نشان می‌دهد. هزینه «مسکن» با سهمی معادل ۴۶.۱ درصد از کل هزینه‌های غیرخوراکی، بیشترین سهم را دارا بوده است. هزینه‌های «حمل و نقل و ارتباطات» با ۱۴.۸ درصد، بهداشت و درمان» با ۱۱.۹ درصد، «کالاها و خدمات متفرقه» با ۱۱.۶ درصد و «پوشاک و کفش»‌با ۶.۲ درصد در مراتب بعدی قرار دارند.

در سال ۱۳۹۱، «پوشاک و کفش» ۳۱.۹ درصد، هزینه‌های «مسکن» ۲۴.۲ درصد، «بهداشت و درمان» ۲۲.۴ درصد، «لوازم، اثاث و خدمات» با ۲۰.۷ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

ت - متوسط هزینه‌های غیرخوراکی سالانه یک خانوار شهری: ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱

درآمدهای خانوار

بر اساس نتایج به دست آمده، متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار شهری در سال ۱۳۹۱، برابر ۱۶۷۲۴۲۴۴۲ ریال بوده که نسبت به سال قبل، ۲۸.۳ درصد افزایش داشته است. بررسی منابع تامین درآمد خانوارهای شهری نشان می‌دهد که ۵۵.۶ درصد درآمد از محل «درآمدهای متفرقه»، ۲۷.۷ درصد از مشاغل «مزد و حقوق‌بگیری» و ۱۶.۷ درصد از درآمد از محل مشاغل «آزاد» تامین شده است.

بررسی متوسط درآمد سالانه یک خانوار شهری بر حسب فعالیت اصلی محل کار سرپرست خانوار نشان می‌دهد، خانوارهایی که فعالیت اصلی محل کار آن‌ها، «بهداشت و مددکاری اجتماعی» است با درآمد اظهار شده سالانه ۲۳۳۳۰۱۹۵۱ ریال، بیشترین درآمد و خانوارهایی که فعالیت اصلی محل کار سرپرست آن‌ها «خانوارهای معمولی دارای مستخدم» است، با درآمد اظهار شده سالانه ۹۸۳۱۴۴۴۷ ریال کم‌ترین درآمد را در سال ۱۳۹۱ داشته‌اند.
Share/Save/Bookmark
 


لیلی
۱۳۹۲-۱۱-۲۱ ۱۱:۱۰:۱۷
جالب بود (2)
 
زینب
۱۳۹۴-۰۶-۱۹ ۱۷:۴۶:۲۲
ببخشید سوالی داشتم
در آمارگیری هزینه درآمد خانوار سال 92 کد سطوح تحصیلی که رقم اول آن 3 میباشد مانند 346 در فایل طبقه بندی سطح آموزشی نیومده، آیا کدگذاری مرکز آمار درو مورد دوره دیپلم (متوسطه) تغییر کرده؟ (117)