سرشماری کشاورزی در هرمزگان
تاریخ انتشار : شنبه ۵ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۳۱
کد مطلب: 183
 
مدیر کل دفتر آمار معاونت برنامه ریزی استانداری هرمزگان با اشاره به آغاز سرشماری کشاورزی دراین استان و 13شهرستان آن گفت: اجرای هر گونه برنامه ریزی نیازمند داشتن آمارهای صحیح از بخش های مختلف است.
آمارستان: حمید دولتی زه شنبه در حاشیه برگزاری مراسم نمادین سرشماری کشاورزی در روستای تازیان بندرعباس از بهره برداران خواست در پاسخ به سئوالات آمارگیران، اطلاعات لازم و دقیق را در اختیار آنان قرار دهند.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین الملل استانداری هرمزگان اضافه کرد: ۱۱۰ سوال در پنج زیر بخش شامل زراعت، باغبانی، جنگل، شیلات و دام طرح شده که متناسب با وضعیت فعلی بهره بردار طرح و پس از پاسخ ثبت می شود.

به گفته مدیر کل دفتر آمار معاونت برنامه ریزی استانداری هرمزگان هدف از اجرای طرح سرشماری کشاورزی را ترسیم چشم انداز واقعی از سرمایه های این بخش در بلند مدت عنوان و گفت: از این اطلاعات صرفا برای برنامه ریزی آینده اقتصاد کشور در بخش کشاورزی و زیرمجموعه های آن استفاده می شود.

در اطلاعات منتشره آمده است طی شش دهه گذشته تاکنون شش سرشماری کشاورزی در ایران انجام شده که سه مورد آن طی سالهای ۶۷، ۷۲ و ۸۲ هجری خورشیدی صورت گرفته و این بعنوان چهارمین سرشماری بعد از انقلاب اسلامی محسوب می شود.

ششمین سرشماری کشاورزی به صورت کاملاً الکترونیکی و با ابزار تبلت انجام می شود طوریکه پاسخ های ارائه شده از سوی بهره برداران بطور مستقیم دراین دستگاه ثبت می شود.

مسولیت ستاد سرشماری کشاورزی در سطح استان با معاونت برنامه ریزی استانداری و در شهرستانها نیز برعهده فرماندارها گذاشته شده که مدیران جهاد کشاورزی نیز بعنوان قائم مقام این استاد انجام وظیفه می کنند.

در اطلاعات منتشره آمده است: کار سرشماری کشاورزی درپنج زیر بخش آن شامل زراعت، شیلات، باغداری، جنگل و منابع طبیعی و همچنین دام با طرح ۱۱۰ سوال ( هر بخش سوالات مختص به خود را دارد) از پنج مهر تا ۱۸ آبان به مدت ۴۰ روزاز ساعت هشت صبح تا ۱۶ بعدازظهر ادامه خواهد داشت.

در آمارهای منتشره معاونت برنامه ریزی و اموراقتصادی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان میزان سهم اشتغال این استان در بخش کشاورزی ۱۸درصد و ارزش افزوده آن نیز ۱۰درصد ذکر شده است.

وسعت زمینهای کشاورزی هرمزگان ۱۵۴هزار هکتار با تولید سالانه افزون بر دو میلیون و ۲۰۰هزارتن محصول باغی و زراعی با محوریت محصولات سبزی و صیفی خارج از فصل به میزان یک میلیون و ۶۰۰هزارتن در سال اعلام شده است.

در آمارهای رسمی تعداد بهره برداران بخش کشاورزی هرمزگان ۱۱۰ هزارنفر اعلام شده که ۳۲هزارنفر از آنان در بخش شیلات فعالیت دارند.

دراین آمارها مساحت جنگل های هرمزگان افزون بر یک میلیون و پنج هزارهکتار و مراتع آن نیز چهار میلیون هکتار عنوان شده است.
Share/Save/Bookmark