چالش آمار رسمی در برنامه ششم توسعه
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۴۰
کد مطلب: 201
 
در حالی که در برنامه پنجم توسعه، مرکز آمار ایران به عنوان تنها مرجع رسمی آمارهای اقتصادی اعلام شده بود، در برنامه پیشنهادی ششم توسعه نام بانک مرکزی در کنار مرکز آمار ایران دیده می‌شود.
چالش آمار رسمی در برنامه ششم توسعه
 
آمارستان: در حالی که پس از سال‌ها بحث و چالش برای انتشار آمار اقتصادی از سوی یک نهاد و جلوگیری از موازی کاری، در برنامه پنجم توسعه مرکز آمار ایران به عنوان تنها مرجع رسمی آمار اعلام شد؛ اکنون مشخص شده است در متن پیشنهادی برنامه ششم توسعه بازگشت به عقب صورت گرفته است.

در ماده ۵۴ برنامه پنجم توسعه، مرکز آمار ایران به عنوان مرجع رسمی آمار اعلام شده است ولی در  چند سال اخیر بانک مرکزی به عنوان یکی از نهادهای رسمی و معتبر بین المللی نیز کار محاسبه و اعلام آمار را در کنار مرکز آمار انجام داد. البته این موضوع در حدود یکسال اخیر بیش از گذشته به چالشی بین دو نهاد تبدیل و بارها عادل آذر- رییس مرکز آمار - نسبت به انتشار آمار از سوی نهادی غیر از بانک مرکزی انتقادات خود را مطرح و خواستار اعلام آمار اقتصادی تنها از سوی مرکز آمار شد. موضوعی که به تصویب شورای عالی آمار هم رسید ولی بازتاب چندان مناسبی از سوی کارشناسان و بانک مرکزی به همراه نداشت.

به هر حال در شرایطی لایحه برنامه ششم در حال تدوین بوده و به زودی به مجلس ارائه می شود که در صورت تصویب پیشنهادات مطرح شده، بانک مرکزی نیز به مراجه رسمی اعلام آمار در کنار مرکز آمار اضافه خواهد شد.

آن طور که مهدی اسلام پناه، مدیر کل امور مجلس بانک مرکزی، در این باره اعلام کرده است بحث انتشار آمارهای اقتصادی توسط بانک مرکزی در برنامه ششم توسعه دیده نشده بود اما با توضیحاتی که کارشناسان بانک مرکزی به کمیسیون مشترک مجلس ارائه کردند و با تعامل مناسب بین بانک مرکزی با نمایندگان مجلس در نهایت نظر بانک مرکزی پذیرفته شد.

به گفته وی بر اساس برنامه ششم مقرر شد تا علاوه بر انتشار آمار های اقتصادی توسط مرکز آمار، بانک مرکزی در مدت اجرای برنامه ششم توسعه هم به صورت مجزا گزارش های اقتصادی از جمله رشد اقتصادی و تورم را به صورت عمومی منتشر کند.

مدیر کل امور مجلس بانک مرکزی با بیان اینکه این تصمیم در متن لایحه برنامه ششم توسعه تصریح می شود یادآور شد که انتشار آمار از سوی دو نهاد، موازی کاری نیست بلکه می تواند مکمل هم باشد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری ايسنا