مانور تبلیغاتی دولت روحانی با نرخ تورم ابداعی دولت احمدی‌نژاد!
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۹
کد مطلب: 203
 
در حالی رئیس جمهور و رسانه های حامی دولت از تک رقمی شدن نرخ تورم سخن می‌گویند که نرخ تورم نقطه به نقطه به این عدد رسیده است و این نرخ در دولت احمدی نژاد باب شده است.
آمارستان: روز گذشته مرکز آمار ایران از کاهش نرخ تورم در آذرماه به ۱۲.۶ درصد خبر داد و حسن روحانی رئیس جمهور هم روز گذشته در جمع مردم شهر ری با اظهار خرسندی از اینکه در تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران، تورم نقطه به نقطه کشور، تک‌رقمی و برابر با ۹.۹ اعلام شده، ادامه داد: این یعنی تورمی که در آغاز این دولت ۴۵ درصد بود، به کمتر از ۱۰ درصد رسیده است.

هرچند اعلام تورم ۴۵درصدی در آغاز دولت یازدهم از سوی رئیس جمهور اشتباه بوده و بر اساس گزارش رسمی بانک مرکزی تورم نقطه به نقطه در آغاز دولت یازدهم ۴۱.۲ درصد و نرخ تورم هم ۳۶.۲ درصد بوده است، ولی موضوع این گزارش ارائه آمار غلط توسط حسن روحانی نیست، بلکه پُز تبلیغاتی دولت یازدهم و رسانه‌های طرفدار این دولت با تورم "من‌درآوردی" رئیس دولت گذشته یعنی محمود احمدی‌نژاد است که اتفاقاً در دولت گذشته مورد انتقاد همین مسئولان و رسانه‌ها بوده است.

"نرخ تورم" که یک شاخص جهانی در خصوص ارزیابی تغییر قیمت‌هاست، عبارت است از تغییر ۱۲ماهه شاخص کل قیمت‌ها منتهی به یک ماه در سال جاری در مقایسه با ۱۲ماهه منتهی به همان ماه در سال گذشته.

در ادبیات جهانی عبارت تورم نقطه به نقطه مفهوم ندارد و این اصطلاح در دولت گذشته بین سیاسیون باب شده است. مهدی تقوی، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی در این باره می‌گوید: «در هیچ‌کجای دنیا تورم نقطه به نقطه را حساب نمی‌کنند و تورم را معمولاً به‌صورت ماهیانه، یا سالیانه یا فصلی محاسبه می‌کنند. من در خارج نشنیدم بگویند تورم از این نقطه تا آن نقطه چقدر است، گفتن آن حالا عیبی ندارد ولی این نوع محاسبه از نرخ تورم در هیچ کجای دنیا متداول نیست».

تقوی گفت: «تورم را معمولاً در آمار کشورهای دیگر سالیانه حساب می‌کنند، به‌طور مثال اگر شاخص قیمت در فروردین یک سال ۱۲۰ باشد و در آخر اسفند همان سال ۱۴۰، می‌گویند رقم شاخص ۲۰واحد افزایش یافته است. در تورم نقطه به نقطه گفته می‌شود تورم از یک نقطه تا نقطه دیگر چقدر بوده است. من به‌عنوان اقتصاددان تا به حال اصطلاحی در اعلام نرخهای تورم ندیدم. نقطه به نقطه اختراع ماست».

سفر استانی رئیس جمهور روحانی

وی می‌افزاید: «اگر دقت کنیم می‌بینیم که تا قبل از دولت محمود احمدی‌نژاد، هیچ آماری به‌نام تورم نقطه به نقطه منتشر نمی‌شد. بیشتر نرخ تورم سالیانه متداول است. دلیل آن این است که مزد و حقوق در آخر هر سال یا اول هر سال افزایش پیدا می‌کند. بنابراین من چنین عنوانی در سایر اقتصادهای دنیا ندیده‌ام. در اقتصادهای پیشرفته اتحادیه کارگران با اتحادیه کارفرمایان توافق می‌کردند که به‌میزان افزایش نرخ تورم، نرخ مزد و حقوق افزایش یابد».

تقوی معتقد است: «مواردی که در ایران اتفاق می‌افتد بیشتر متعلق به اقتصادهای درب و داغون است. استفاده از تورم نقطه به نقطه نوعی پوشاندن خرابکاری دولت‌هاست. این موضوع دو علت دارد؛ یکی اینکه خیلی بد عمل کردیم که باعث افزایش نرخ تورم شده است و دلیل دوم به مطالبات نیروی کار برمی‌گردد».

بر اساس گزارش دیروز مرکز آمار ایران، نرخ تورم در آذر ماه امسال با ۰.۵ درصد کاهش نسبت به ماه قبل ۱۲.۶ درصد و تورم نقطه به نقطه با ۰.۹ درصد کاهش ۹.۹ درصد شد.
Share/Save/Bookmark