آمار سقوط هواپیماهای آنتونوف
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۴۹
کد مطلب: 168
 
سقوط هواپبماهای ایران 140، گه همان آنتونوف 140 با تغییرات اندک است، اتفاق عجیبی نبود. این هواپیمای از ابتدای فعالیت آمار سقوط کم ندارد!
آمارستان: سقوط هواپیمای ایران ۱۴۰ (آنتونوف) در تهرانسر و کشته شدن ۳۹ نفر در این حادثه، اولین مورد از سوانح هواپیمای آنتونوف نبوده است.

سقوط، آتش سوزی و در نهایت مرگ هر چند تکان دهنده است ولی صفی از اتفاقات مشابه بزرگ و کوچک در خصوص سقوط هواپیما را در ذهن تداعی می کند.

اتفاق صبح دیروز هواپیمایی آنتونوف ۱۴۰ در حوالی تهرانسر یاد و خاطره اتفاقات چند ساله این هواپیما را در ذهن ناخودآگاه زنده می کند. اما قطعا زور آنتونوف فقط به ایران نمی رسد و کشورهای دیگر نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

حادثه ای که دیروز هواپیمای آنتونوف رقم زد، طی سالیان گذشته و با مدل‌های مختلفش برای مردم چند کشور دیگر هم اتفاق افتاده است.

این موارد عبارتند از:

۱ - آتش‌سوزی هواپیما در پرواز آموزشی ایران-یزد درست در تیر ماه همین امسال بود که یک فروند هواپیمای آنتونوف متعلق به نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پرواز آموزشی، هنگام فرود در فرودگاه یزد به دلیل نقص فنی دچار آتش سوزی شد. در پی وقوع این سانحه با تلاش عوامل امداد و گروه های اطفاء حریق نسبت به خاموش کردن آتش اقدام شد. در این سانحه خوشبختانه هیچ گونه آسیبی به کادر پرواز و سرنشینان هواپیما وارد نشده بود.

۲- سقوط هواپیمای سم پاشی روسیه در سال ۲۰۱۳ وزارت امور اضطراری روسیه اعلام کرد یک فروند هواپیمای آنتونوف دو این کشور در منطقه کراسنودار در جنوب روسیه سقوط کرد که به جان باختن خلبان آن منجر شد. سخنگوی وزارت امور اضطراری روسیه اعلام کرد این هواپیما هنگام سم‌پاشی سقوط کرد و خلبان آن جان باخت.

۳- مقامات نظامی قزاقستان قربانی شدند قزاقستان در سال ۲۰۱۲ بر اثر سقوط یک هواپیمای نظامی در جنوب قزاقستان، همه ۲۷ سرنشین آن جان خود را از دست دادند. همان زمان کمیته امنیت ملی قزاقستان اعلام کرد ۲۰ مقام نظامی و هفت خدمه ، سرنشین این هواپیمای تیپ آنتونوف آن-۷۲ بودند. که یکی از این مقامات نظامی، رییس حفاظت مرزی قزاقستان بوده است. این هواپیما از آستانه، پایتخت قزاقستان پرواز خود را آغاز کرد، اما حدود ۲۰ کیلومتری فرودگاه واقع در شهر جنوبی شیمکنت سقوط کرد.

۴- هواداران فوتبال هم در امان نماندند اوکراین در سال ۲۰۱۲ براساس اعلام مرکز فوریت‌های اوکراین، پس از تلاش هواپیمای مسافری آنتونوف آن-۲۴ برای فرود اضطراری در منطقه دونتسک در شرق اوکراین، حداقل ۴ نفر کشته، ۲ نفرمجروح و ۲ نفر مفقود می شوند . ۴۵ نفر در این هواپیما حضور داشتند که ۳۹ نفر از آنها قبل از آتش گرفتن هواپیما موفق به خروج از آن می شوند. این هواپیما از مسیر خود منحرف و پس از سرنگونی و متلاشی شدن دچار آتش‌سوزی شد. چندتن از مسافران برای تماشای مسابقه میان دو تیم بورسیا دورتموند و شاختار دونتسک اوکراین در مرحله یک‌هشتم لیگ قهرمانان اروپا در این هواپیما حضور داشتند.

۵- سقوط هواپیمای هندی‌ هند هواپیمای روسی انتونوف -۳۲ در سال ۸۸ در منطقه ای در ایالت آروناچال پرادش در شمال شرق هند سقوط کرد. به گزارش پایگاه اینترنتی خبرگزاری ریانوستی روسیه از دهلی نو، هفت تن از پرسنل نیروی هوایی هند و شش سرباز نیروی زمینی این کشور در این هواپیما قرار داشتند.

۶- سقوط هواپیمای نیروی هوایی سپاه پاسداران ایران-کن در سال ۸۵ هواپیمای آنتونف ۷۴ روسی متعلق به نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به علت از کار افتادن یکی از دو موتور هواپیما، در منطقه مسیل رودخانه کن واقع در انتهای باند فرودگاه سقوط کرد. این نوع از هواپیماها، دارای ظرفیت ۵۰ نفر سرنشین هستند که تعداد سرنشینان این هواپیما ۳۸ نفر اعلام شده بود. این هواپیما قرار بود از تهران عازم شیراز و در نهایت از شیراز نیز راهی یکی از مناطق ماموریتی در جنوب کشور شود که بلافاصله پس از برخاستن و صعود در انتهای باند فرودگاه مهرآباد تهران بر اثر آتش گرفتن یکی از موتورها دچار سانحه شد و سقوط کرد. این هواپیمای نظامی که حامل ۳۲ تن از پرسنل سپاه و ۶ خدمه بوده بر پایه آخرین گزارش ها و اعلام رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ۳۶ تن از سرنشینان آن کشته و ۲ نفر زنده مانده بودند.

۷- سقوط بعد از ۴ کیلومتر پرواز روسیه سال ۸۶ یک فروند هواپیمای ترابری آنتونوف ۱۲ روسیه پس از برخاستن از فرودگاه "دوموده دوو" مسکو به زمین خورد و تکه تکه شد. به گزارش ایسکانیوز، پرنده آهنین به همراه هشت خدمه و ۹تن بار عازم شهرهای "امسک" و "براتسک" در سیبری بود که لحظه هایی پس از برخاستن و طی مسافتی نزدیک به چهار کیلومتربه زمین می خورد و آتش می گیرد.

۸- سقوط در پرواز آزمایشی ایران-اصفهان سقوط هواپیمای آنتونوف ان ۱۴۰ در کوه های مرکزی ایران در نزدیکی استان اصفهان که حامل تنی چند از متخصصان صنعت هوایی روسیه و اوکراین جهت آزمایش پروازی بود و در تاریخ ۲ دی ماه ۱۳۸۱ به خاطر سهل انگاری خلبان دچار نقص فنی شد و همه ۴۶ سرنشین آن که از مهندسان و تکنسین های روسی و اوکراینی آنتونوف بودند، کشته شدند.

۹- سقوط در کرمان ایران-کرمان ۲۴ آبان ۱۳۷۲- هواپیمای آنتونوف ۱۲۴ در نزدیکی کرمان سقوط کرد و همه ۱۷ سرنشین آن کشته شدند.

۱۰- قربانی در مسکو روسیه سقوط یک فروند هواپیمای نظامی باربری قدیمی روسی در جنوب مسکو بمقام‌های کمیته تحقیقات فدرال روسیه اعلام کرده‌اند این هواپیمای آن-۲۲ از منطقه ورونژ در جنوب غربی این کشور پرواز کرده و در ۹۰ کیلومتری جنوب مسکو سقوط کرد که منجر به کشته شدن ۱۲ نفر شد. این هواپیمای آنتونوف علاوه بر خدمه حامل چند سرنشین دیگر نیز به مقصد پایگاه نظامی تور بوده است.

۱۱- سقوط در تهرانسر ایران - تهران ساعت ۹:۱۸ صبح روز ۱۹ مرداد ۹۳ یک فروند هواپیمای آنتونوف ۱۴۰ دقایقی پس از پرواز به دلیل نقص فنی دچار حادثه شد و سقوط کرد. در جریان این حادثه ۳۸ سرنشین این هواپیما کشته شدند.

۱۲- سقوط در شاهین شهر ایران - اصفهان هواپیمای مسافربری ایران ۱۴۰ در حوالی فرودگاه شاهین شهر اصفهان سقوط کرد و تمامی پنج سرنشین هواپیما جان باختند. سانحه سقوط هواپیمای مسافربری ایران ۱۴۰ هنگامی رخ داد که خلبانان یکی از شرکت‌های هواپیمایی شامل یک استاد خلبان و ۴ خلبان در حال آموزش، در حال گذراندن آموزش‌های تایپ (نوع) این هواپیمای دوموتوره جهت ورود به ناوگان این شرکت بوده‌اند.
Share/Save/Bookmark