عدم وجود آمار دقيق مهم‌ترين مشکل مديريتي استان قم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۰۰
کد مطلب: 195
 
دير کل آموزش و پرورش استان قم با اشاره به اينکه مهمترين مشکل مديريتي استان عدم وجود آمار دقيق و به روز است، گفت: اميدواريم در اين راستا برنامه‌هاي لازم انديشيده شود
مدير کل آموزش و پرورش استان قم در جلسه شوراي پشتيباني سوادآموزي استان که در سالن جلسات استانداري برگزار شد با اشاره به اينکه فعاليت‌هاي سوادآموزي ماندگار و ماجور است، گفت: در سال گذشته نهضت سوادآموزي استان قم اقدام به جذب ۹ هزار و ۷۷۵ نفر بي‌سواد و کم‌سواد در دوره‌هاي سوادآموزي، انتقال و تحکيم کرده است که از ميان اين شمار ۵۰۰ نفر از روستاييان بوده‌اند.
وي افزود: متأسفانه در اين ميان حضور آقايان‌ کم‌رنگ‌تر از بانوان بوده است که اميدواريم در اين بخش نيز برنامه‌ها و طرح‌هايي اجرا شود تا شاهد حضور پررنگ آقايان در طرح سوادآموزي باشيم.
حميدرضا دژاکام با اشاره به طرح‌هاي مختلف معاونت نهضت سوادآموزي اين اداره کل گفت: اجراي طرح اولياي بي‌سواد دانش‌آموزان با حضور يک هزار نفر، اجراي طرح سوادآموزي به کودکان و نوجوانان بي‌سواد با حضور ۱۹۶ نفر، برگزاري يک هزار کلاس ويژه سوادآموزان در دوره سوادآموزي، انتقال و تحکيم، برگزاري ۸۹۰ کلاس آموزشي در شهر قم و برگزاري ۱۱۰ کلاس در روستاهاي استان، تشکيل ۱۰ جلسه سوادآموزي، تشکيل ستاد سوادآموزي و کارگروه بهبود سوادآموزي در استان از جمله اهم فعاليت‌هاي اين معاونت در سال گذشته بوده است.
وي تصريح کرد: برگزاري مسابقه فرهنگ مديريت اقتصادي خانواده با حضور ۹۴۲ نفر، کسب رتبه سه کشوري در دوره سوادآموزي با زيرپوشش قرار دادن بيش از ۹۱ درصد، کسب رتبه ششم کشوري در عملکرد دوره انتقال و تحکيم با زيرپوشش بردن ۱۱۱ درصد، کسب رتبه نخست کشوري در آموزش يک هزار و ۵۰۰ بي‌سواد و کم‌سواد اتباع خارجي به صورت رايگان، کسب رتبه در مسابقه انشاءنويسي با موضوع صرفه‌جويي در مصرف آب از ديگر موفقيت‌هاي معاونت نهضت سوادآموزي اداره کل آموزش و پرورش استان قم است.
دژاکام با اشاره به اينکه اولويت طرح سوادآموزي با افراد بين سنين ۱۰ تا ۴۹ سال است گفت: با توجه به آمار سال ۹۰، ۴۶ هزار و ۶۶ نفر بي‌سواد در استان وجود دارد که ۳۹ هزار و ۹۵۸ نفر آنها در شهر و مابقي آنها در روستا زندگي مي‌کنند.
مديرکل آموزش و پرورش استان قم خاطرنشان کرد: از ميان ۴۶ هزار و ۶۶ نفر، حدود ۳۵ هزار نفر آنها بي‌سواد مطلق بودند که با توجه به برنامه پنجم توسعه توانسته‌ايم اين افراد را جذب نهضت سوادآموزي کنيم.
دژاکام با اشاره به حقوق معلمان نهضت سوادآموزي گفت: به هر فرد آموزش دهنده مبلغ ۶۴۰ هزار تومان پرداخت مي‌شود که در حال حاضر در اين حوزه هيچ گونه مشکل مالي اداره کل آموزش و پرورش استان ندارد.
وي بيان کرد: براي ريشه کن شدن بي‌سوادي در استان مي‌توان به افرادي که دوره سوم ابتدايي ندارند گواهينامه نداد يا مددجويان بي‌سواد و کم‌سواد کميته امداد امام خميني (ره) و بهزيستي بايد ملزم به شرکت در کلاس‌هاي نهضت سوادآموزي شوند.
مدير کل آموزش و پرورش استان قم با اشاره به اينکه مهمترين مشکل مديريتي استان عدم وجود آمار دقيق و به روز است، گفت: اميدواريم در اين راستا برنامه‌هاي لازم انديشيده شود
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری موج