نمونه ای دروغ آماری در رسانه ها
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۴۴
کد مطلب: 204
 
وب سایت خبری نزدیک به جبهه پایداری با انتخاب گزینشی یک بخش از نمودار مربوط به تولید نفت کشور نتیجه گیری سیاسی موردنظر خود علیه وزیر نفت را انجام داده است.
نمونه ای دروغ آماری در رسانه ها
 
آمارستان: در عالم سیاست برای اثبات ادعاهای مطرح شده به آمارها و نمودارها پناه برده می‌شود اما آن‌جا که این نمودارها و آمارها بیانگر آنچه مورد نظر آن جناح سیاسی می‌باشد، نباشد، اقدام به دستکاری نمودارها می‌شود.

یکی از تکنیک‌های متداول دروغ آماری آن است که به جای نمایش تمام قسمت‌های یک نمودار تنها بخش خاصی (هم محور زمان و هم محور مقدار) به صورت هدفمند انتخاب شود و آن قسمت بزرگنمایی گردد.
اخیرا وب سایت خبری مشرق برای اثبات رویکردش علیه وزیر نفت با استفاده از این تکنیک اقدام به انتشار نموداری نموده است که در کانال‌های تلگرامی همسو با این جریان (به عنوان نمونه کانال حمید رسایی، نماینده جبهه پایداری مجلس) بازنشر شده است.


نکته جالب توجه در این نمودار آن است که سال‌های انتخاب شده برای این نمودار، از ابتدای سال 88 تاکنون قرار داده شده است و پیش از آن که نشان دهنده روند نزولی از ابتدای دولت اول احمدی نژاد بوده است را نشان نداده است، چرا که بنا برا اذعان هم این وب سایت خبری در مطلبی دیگر در دولت اول احمدی نژاد تولید نفت ایران تا میزان 4.2 میلیون بشکه نیز رسیده بود.
اما نکته جالب تر در باره این نمودار آن است که بر خلاف روال عادی نمودارهای اینچنینی که مقدار محور عمودی از صفر شروع می‌شود (و مدل ذهنی مخاطبان نیز بر طبق آن می‌باشد)، از مقدار 2.9 میلیون شروع شده است! علت این انتخاب بیشتر نشان دادن میزان تغییرات است؛ با این روش کاهش 400 هزار بشکه نفت از سه میلیون و 700 هزار بشکه در پاییز 92 به میزان زیادی بزرگنمایی می‌شود.

همچنین نوع انتخاب رنگ قرمز نیز هوشمندانه و در جهت القای پیام مورد نظر بوده است.

اما این همه داستان نیست. با افزایش تولید نفت و صادرات آن انتقادها مبنی بر افزایش وابستگی بودجه دولت به نفت آغاز خواهد شد. چه آنکه این وب سایت در مطلب دیگری در مصاحبه با یک نماینده مجلس نزدیک به خود به این موضوع اشاره کرده است!!  و مطالب دیگر... .

در این مطلب به بررسی اثر تحریم‌های تحمیل شده به کشور در زمان دولت احمدی نژاد و همچنین تصمیمات غلط نمایندگان کشور در اجلاس‌های پیشین اوپک در زمان دولت احمدی نژاد، که در کاهش حجم صادرات نفت کشورمان و به تبع آن تولید داخلی نقش داشته، پرداخته نشد و تنها اشاره‌ای به یک تکنیک دروغ آماری گردید.
Share/Save/Bookmark