معرفی RStudio، رابط کاربری گرافیکی نرم افزار آماری R
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۰۱:۳۵
کد مطلب: 77
 
آمارستان: یاسر مهرعلی در وبلاگ دانش آماری مردادماه 90 این مطلب را نگاشته است (این وبلاگ خوب آماری متاسفانه حدود دو سال است به روز نمی‌شود):

R، یک زبان برنامه‌نویسی و محیط نرم‌افزاری برای محاسبات آماری و تحلیل داده است، که بر اساس زبان‌های اس و اسکیم پیاده‌سازی شده است . این نرم‌افزار بازمتن، تحت اجازه‌نامه عمومی همگانی گنو (GNU General Public License) عرضه شده و به رایگان قابل دسترس است. زبان اس بجز R، توسط شرکت Insightful، در نرم‌افزار تجاری اس‌پلاس نیز پیاده‌سازی شده است . اگرچه دستورات اس‌پلاس و R بسیار شبیهند، این دو نرم‌افزار دارای هسته‌های متمایزی هستند و قابلیت‌های متفاوتی دارند.

گرچه نرم‌افزار R اغلب به منظور انجام محاسبات آماری به کار می‌رود، این نرم‌افزار قابل به کارگیری در محاسبات ماتریسی است و در این زمینه، همپای نرم‌افزارهایی چون اُکتاو و نسخه تجاری آن متلب (MATLAB) است. R، همچنین نرم‌افزار قدرتمندی برای ایجاد اشکال گرافیکی و نمودارهاست.

R، دارای محیط خط فرمان برای ورود و اجرای دستورات است. ابزار مختلفی جهت تسهیل ویرایش دستورات و ارتباط با کاربر برای R ساخته شده است. اصطلاحاً به هر یک این ابزارها رابط کاربری گرافیکی آر (R GUI) گفته می شود، که برخی از آنها در فهرست زیر آمده اند :

RKWard : رابط کاربری گرافیکیR ، که قدرت زبان R را با سهولت استفاده از بسته های تجاری آماری ترکیب می کند.
RStudio محیط توسعه یکپارچه برایR ، که یک رابط کاربری گرافیکی را با ابزارهای قدرتمند برنامه نویسی ترکیب می کند تا به شما برای استفاده بیشتر از R کمک کند.
Tinn-R : نرم افزار پردازشگر متن و رابط کاربری گرافیکیR .
: R Commander رابط گرافیکی بر پایه tcltk، دارای قابلیت استفاده از منوها به جای نوشتن دستورات ( مناسب برای کاربران مبتدی و آشنا با اس‌پلاس)
: RExcel امکان استفاده از R و R Commander در برنامه Excel.

نرم‌افزار RStudio در قالب يك فايل PDF آموزش داده شده است كه حاوي موضوعات زير است:

۱مقدمه

۲نرم‌افزار RStudio

۳دانلود و نصب RStudio

۴نحوه‌ي استفاده از نرم‌افزار RStudio

فايل مذكور از لينك زير قابل دانلود است.

منبع:

RStudio Official Website, http://www.rstudio.org/ [۱]
2- دانلود فایل PDF با حجم ۱.۰۲ مگا بايت ( ۱۰ صفحه)

3- لینک کمکی
Share/Save/Bookmark